Rynek pralniczy w Polsce jest dosyć dobrze rozwinięty. Nasycony jest jednak głównie w dużych miastach. Jeżeli więc myślimy o założeniu pralni w mniejszej miejscowości, z pewnością mamy szansę na odniesienie sukcesu. Wiele zależy od naszej determinacji, odwagi oraz niestandardowych pomysłów.
Grunt to dobry plan!
Profesjonalny biznesplan jest tym, czego potrzebuje każdy, najmniejszy nawet, biznes. Jego podstawą powinno być z kolei dobre rozpoznanie rynku. Musimy zbadać obszar, na którym chcemy działać pod kątem dostępności usług pralniczych. Oczywiście pralnia, pralni nie równa. Być może niedaleko działa już od dawna pralnia, ale nie oferuje ona klientom możliwości chemicznego czyszczenia odzieży. Wtedy warto pójść właśnie w kierunku tej dostępnej niszy.
Formalności, czyli nie taki diabeł straszny!
Musimy przygotować się na standardowe formalności, które są niezbędne przy otwieraniu każdej działalności gospodarczej. Otwarcie pralni nie nakłada na nas obowiązku zdobycia dodatkowych koncesji. Taki biznes może otworzyć właściwie każda osoba. Będziemy musieli jedynie dokonać zgłoszenia we właściwym Urzędzie Miasta lub Gminy oraz wybrać formę prowadzenia działalności. Najprostszą opcją jest wpis do ewidencji działalności gospodarczej. W Urzędzie Skarbowym powinniśmy natomiast zgłosić wybraną formę opodatkowania. Konieczne będzie także nadanie numeru identyfikacji podatkowej NIP.
Zanim zaczniemy działalność
Przed rozpoczęciem działalności musimy oczywiście określić jej zakres, czyli zdecydować się na rodzaj pralni oraz jej wielkość. Pomoże nam w tym dokonana wcześniej analiza rynku. Następną ważną decyzją jest wybór odpowiedniej lokalizacji dla naszego biznesu. Od tego w znacznej mierze zależeć będzie powodzenie naszej pralni.
Bardzo istotnym krokiem jest skrupulatne oszacowanie kosztów inwestycji i określenie źródeł ich finansowania. Nie każdy dysponuje wkładem własnym. Niekiedy inwestycja wymaga zaciągnięcia kredytu albo pożyczki. Konieczny będzie przecież zakup odpowiednich maszyn. Bez względu na to, czy zdecydujemy się na maszyny zupełnie nowe, czy używane ich zakup będzie stanowił dla nas najpoważniejszy wydatek